Oyunİndirelim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

STAR TREK ONLINE İnceleme

2 posters

STAR TREK ONLINE İnceleme Empty STAR TREK ONLINE İnceleme

Mesaj tarafından bєяk™ Perş. Ocak 21, 2010 10:33 pm

STAR TREK ONLINE İnceleme

Bir başka “Klingonca Öğreniyorum Çünkü Kafayı Yedim Semineri”nde daha sizlerle birlikteyiz. Bu sene çok özel bir konuğumuz var, sizi bu illetten kurtarması için taaa Amerikalardan getirttik! Yol boyunca StarVVars hayranlarının yumurtalı saldırılarına uğrasa da bunlar onu yıldırmaya yetmedi. Huzurlarınızda Prof. Dr. Hayrettin Ruhi Kendibilir! -alkışlar vesaire- yabancı kanalları izleyenler onu The Kendibilir Show’dan da anımsayacaktır. Buyrun hocam…
“Şimdi efendim bu illetin tedavisi nihayetinde ecnebi hekimlerce bulundu. Önce StarTrek Online dediğimiz bu tıbbi programı bilgisayarımıza yüklüyoruz, sonra da monitör vasıtası ile tedavinin beynimize nüfuz etmesini sağlıyoruz.”
Hayır aslında böyle bir şey yok, hepsini ben uydurdum. Yazımız, Cryptic Studios’un şimdi 40′lı yaşlarında olan çocukların hayallerini gerçekleştirmek için neler yaptığı ile ilgili. Bu adamlar kimsenin kırmızı taytlar içinde radar ekranına bakıp”Bir cisim yaklaşıyor kaptan!”demesini istememişler ve direk olaya girmişler. Oyunda The Federation (iyi adamlar) ve Klingon (kötü adamlar) olmak üzere iki taraf bulunacak, insan, Vulcan, Klingon, Bajoran, Gorn, Orion gibi Star Trek ırkları haricinde oyuncular kendi ırklarını da yaratabilecek.Tarafını ve ırkını seçenler, hemen uzayda maceraya atılabilecek çünkü STO’da herkes kendi gemisin kaptanı olacak (Kaptan Kirk, Kaptan Picard gibi) Kaptanlar oyunun başında kariyer olarak taktik, mühendislik veya bilimi seçebilecekler. Oyunda; uzay savaşlarında “tank” görevi gören kruvazörler, diğer gemileri iyileştirip buff’layan bilimsel gemiler, düşmanı hızla öldürmek için tasarlanmış hızlı eskort gemiler olmak üzere üç tip gemi bulunacak ve kaptanımız bu üçünden birini seçerek savaşlar-daki asıl rolünü belirleyecek. Her MMORPG’de olduğu gibi bu oyunda da iyiler ve kötüler bulunacak. Oyuncular savaşırken, gemi köprüsünde mürettebat olarak değil de; aynı filo içinde birer gemi olarak yine bir takım halinde hareket edebilecekler. Gerçi “Işınla beni Scotty!” demenin ayrı bir keyfi olabilirdi… Tabii ki kaç kişi ışınlama uzmanı olarak oynamak isterdi, orası tartışılır.”…Ve böylece monitörden zihnimize, milyonlarca minik Kaptan Kirk molekülü akarak; haleti ruhiyemizin…” Yahu bir sus!
Kaptarsîn seyir defterinden Oyun, StarTrek’in ruhuna uygun bir şekilde uzay savaşları, yolculuklar, gezegen yüzeyine inişler, tekrar başka gezegenler ve başka yıldız sistemleri… şeklinde sürekli yolculuk halinde olmayı gerektirecek. Bu açıdan değerlendirdiğimizde oyunun Sid Meler’s Pirates’a benzediğini söyleyebiliriz. Adalar yerine gezegenler arasında ticaret yapıp, görevler alacağız ve karadaki görevlerde de Sea Dogsda olduğu gibi ekip halinde dolaşacağız. Uzay savaşlarında da yine yüzlerce mürettabatı olan devasa gemiler söz konusu olacak. Zafer kazanabilmek için; çatışma esnasında bir yandan gemiyi tamir etmek, bir yandan da kalkanlar ile motorlar arasında enerji aktarımını sağlamak gerekecek. Savaşta doğru pozisyon almak, bir gemiye bodoslama giderken ön kalkanları güçlendirmek gibi, ve doğru zamanda doğru silahları kullanabilmek hayati önem taşıyacak.
Kaptan olarak oyun boyunca sürekli durum değerlendirmesi yapacaksınız. Mesela geminizin kalkanları sizi yeterince koruyamıyorsa, mürettebatınıza “shield-recharging”yeteneği olan bir mühendis alarak bu sorunu çözeceksiniz. Aksi takdirde uzayın soğuk karanlığında kaybolur gidersiniz. Bu bir bakıma diğer oyunlardaki karakter geliştirme mantığına benziyor. Yeni yetenekler kazanmak yerine, gemi köprüsüne yeni mürettebat alıyorsunuz o kadar. Köprü mürettabatındaki adamlarınıza isim verebilecek, onları istediğiniz eşyalarla donatabilecek ve dış görünüşlerini belirleyebileceksiniz. Gezegen yüzeyine inilen görevlerde de ekibiniz yine yanınızda olacak ve sizinle birlikte savaşacak. Aynı tür göreve gerektiğinde beş kaptan, iki kaptan, üç köprü görevlisi gibi kombinasyonlarla da çıkılabilecek. isterseniz kaptanınızı yakın dövüşlerde uzmanlaştırıp Mr. Spock gibi tek dokunuşta düşmanları etkisiz hale getirebilen bir adama ya da silah kullanmada uzmanlaştırıp bir HALO askerine / Uzay Rambosu’na dönüştürebilirsiniz. Kara savaşlarında koşup her önünüze geleni tüfeklerle delik deşik etmek ne kadar Federasyonun kuruluş amacıyla uyumlu bunu tartışmayalım, bu oyunu da böyle sevelim.
İçinde… Gulpl “…Kavanozun dibinde şekerlenme olursa bu, mamülün tabiliğinden kaynaklanan bir husustur. Telaşeye gerek yok…” Chevvbacca, lütfen beyefendiyi (Bak beyefendi diyorum!!!) ortadan ikiye ayırır mısın? Nerede kalmıştım evet, içinde zaman yolculukları ve paralel evrenler bulunmayan bir StarTrek düşünülemez; dolayısı ile oyun senaryo açısından geliştirilmeye fazlasıyla müsait. StarTrek Online’ın 2010 başlarında açacağı solucan deliği bizleri 2383′e götürüverecek.
DAĞITIM Atari YAPIM Cryptic Studios WEB www.startrekonline.com ÇIKIŞ TARİHİ 5 Şubat 2010
ARTILAR
Hem karada hem de uzayda geçen savaşlar, Star Trek evreninin sağladığı zenginlik
EKSİLER
Sadece iki tarafın bulunması ve kaptan harici sınıfların bulunmayışı
bєяk™
bєяk™
Normal Üye

https://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=1

STAR TREK ONLINE İnceleme Empty Geri: STAR TREK ONLINE İnceleme

Mesaj tarafından kobeilker Çarş. Nis. 21, 2010 5:38 pm

Süper yazmışsın dersem yalan olur ibiş
kobeilker
kobeilker
Co-Admin